Transition Support Network

Early Childhood Transition Support Network

Secondary Transition Support Network

Regional Interagency Transition Teams

map2

 

Kentucky Educational Development Corporation (KEDC)
Sheila Anderson
sheila.anderson@kedc.org

Districts Served: Augusta Independent, Ashland Independent, Bath County, Boyd County, Carter County, Elliott County, Fairview Independent, Fleming County, Greenup County, Johnson County, Lawrence County, Lewis County, Martin County, Mason County, Menifee County, Morgan County, Paintsville Independent, Raceland Independent, Robertson County, Rowan County, Russell Independent

Green River Regional Educational Cooperative (GRREC)
Katrinka Wagoner
katrinka.wagoner@grrec.ky.gov
Katelin King
katelin.king@grrec.ky.gov

Districts Served: Adair County, Allen County, Barren County, Bowling Green Independent, Breckinridge County, Butler County, Campbellsville Independent, Caverna Independent, Clinton County , Cloverport Independent, Cumberland County, Daviess County, Edmonson County, Elizabethtown Independent, Glasgow Independent, Grayson County, Green County, Hancock County, Hardin County, Hart County, LaRue County, Logan County, McLean County, Meade County, Metcalfe County, Monroe County, Ohio County, Owensboro Independent, Russell County, Russellville Independent, Simpson County, Taylor County, Todd County, Warren County, West Point Independent

Central Kentucky Special Education Cooperative
Christina Krantz
christina@cksec.org

Districts Served: Anderson County, Bardstown Independent, Bourbon County, Boyle County, Burgin Independent, Clark County, Danville Independent, Fayette County, Frankfort Independent, Franklin County, Harrison County, Jessamine County, Kentucky School for the Deaf , Marion County, Mercer County, Montgomery County, Nelson County, Nicholas County, Paris Independent, Powell County, Scott County, Woodford County, Washington County

Jefferson County
Norm Terry
norm.terry@jefferson.kyschools.us

Districts Served: Jefferson County, Kentucky School for the Blind 

Kentucky Valley Special Educational Cooperative
Brenda Combs
brenda.combs@hazard.kyschools.us

Districts Served: Breathitt County, Floyd County, Hazard Independent, Jackson Independent, Jenkins Independent, Knott County, Lee County, Leslie County, Letcher County, Magoffin County, Owsley County, Perry County, Pike County, Pikeville Independent, Wolfe County

Northern Kentucky Cooperative for Educational Services
Vanessa Groneck
vanessa.groneck@nkces.org

Districts Served: Beechwood Independent, Bellevue Independent, Bracken County, Boone County, Campbell County, Covington Independent, Dayton Independent, Erlanger/Elsmere Independent, Ft. Thomas Independent, Kenton County, Ludlow Independent, Newport Independent, Pendleton County, Silver Grove Independent, Southgate Independent, Walton-Verona Independent, Williamstown Independent

Ohio Valley Educational Cooperative
Sharon Dawson
sdawson@ovec.org

Districts Served: Anchorage Independent, Bullitt County, Carroll County, Eminence Independent, Franklin County, Gallatin County, Grant County, Henry County, Oldham County, Owen County, Shelby County, Spencer County, Trimble County

Southeast South Central (SESC) Education Cooperative
Ginger Brashear
ginger.brashear@sesccoop.org

Districts Served: Barbourville Independent, Bell County, Berea Independent, Casey County, Clay County, Corbin Independent, East Bernstadt, Estill County, Garrard County, Harlan County, Harlan Independent, Jackson County, Knox County, Laurel County, Lincoln County, Madison County, McCreary County, Middlesboro Independent, Monticello Independent, Pineville Independent, Pulaski County, Richmond Model, Rockcastle County, Science Hill Independent, Somerset Independent, and Wayne County, Whitley County, Williamsburg Independent

West Kentucky Educational Cooperative
Tiffany Sanders
mtsanders@brtc.net
Carla Adams
cadamswkec@gmail.com

Districts Served: Ballard County, Caldwell County, Calloway County, Carlisle County, Christian County, Crittenden County, Dawson Springs Independent, Fulton County, Fulton Independent, Graves County, Hickman County, Henderson County, Hopkins County, Livingston County, Lyon County, Marshall County, Mayfield Independent, McCracken County, Muhlenberg County, Murray Independent, Paducah Independent, Trigg County, Union County, Webster County